Używamy plików Cookies dla zapewnienia poprawnego działania strony. Zgodnie z prawem, musimy zapytać cię o zgodę. Proszę, zaakceptuj pliki Cookies i pozwól tej stronie działać poprawnie.
Korzystając z naszej strony akceptujesz zasady Polityki Prywatności.
Start
Społeczna Szkoła Podstawowa nr 2 STO
im. Polskich Matematyków Zwycięzców Enigmy
Społeczne Gimnazjum nr 333 STO
im. Polskich Matematyków Zwycięzców Enigmy

 

                     

 

Warszawa, 16 listopada 2017r.

Szanowni Państwo,

dwa lata temu szkoły, prowadzone przez Samodzielne Koło Terenowe nr 5 Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Warszawie, przyjęły jako patrona zespół Polskich Matematyków Zwycięzców Enigmy. Od tamtego momentu nawiązywaliśmy kontakty
z różnymi osobami, organizacjami i instytucjami, które upowszechniają w Polsce i na świecie wiedzę o dokonaniu tych niezwykłych kryptologów.

Kolejną inicjatywą jest udział w projekcie zainicjowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego zatytułowanego „Śladami pogromców Enigmy”. Celem tego działania jest upowszechnianie wiedzy o polskich kryptologach oraz skupienie miejscowości związanych z kryptologami i powołanie Szlaku Enigmy. Do projektu przystąpiło 8 miejscowości: Poznań, Bydgoszcz, Wyszków, Cieszyn, Sosnowiec, Pobiedziska, Szamotuły (reprezentowanych przez samorządy lokalne) i Warszawa (reprezentowana przez nasze szkoły). Projekt jest współfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

W ramach projektu powstała wystawa „Enigma. Odszyfrować zwycięstwo”, która cieszy się ogromną popularnością w całej Europie. Ponieważ w tym roku przypada 85. rocznica złamania szyfrów Enigmy, w ramach obchodów rocznicy, chcemy pokazać tę wystawę także w Warszawie. Wystawa miała już kilkadziesiąt odsłon w 9 krajach, na 2 kontynentach, w 4 wersjach językowych.

W dniach 28 listopada – 2 grudnia  2017 będzie ona udostępniona zwiedzającym w siedzibie naszych szkół w Warszawie przy ul. Dziatwy 6. Ze swojej strony zapewniamy także osoby, które będą oprowadzały po wystawie i opowiadały historię Enigmy i jej pogromców.

Wystawę  wzbogacą rekwizyty z epoki udostępnione przez Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na niezwykłą lekcję historii. Bardzo prosimy, aby udział grup zgłaszać telefonicznie.

Z wyrazami szacunku

Agnieszka Piskorska

wicedyrektor szkoły

tel. 500 897 679

Aktualności

Międzynarodowy Dzień Centrów Nauki

12 listopad 2018

Uczniowie udzielający się najdłużej w Kółku Młodego Badacza zostali zaproszeni do udziału w Międzynarodowym Dniu Centrów Nauki. 10 listopada w Centrum Nauki Kopernik młodzi badacze: Weronika i Gabrysia z klasy...

Konkurs na najlepszy wystrój klasy

11 listopad 2018

W ramach obchodów Dnia Niepodległości Samorząd Uczniowski klas IV-VIII zorganizował konkurs na najlepszy wystrój klasy. Jury złożona z przedstawicieli Samorządu i nauczycieli oceniało estetykę, przedstawienie elementów historycznych, pomysłowość i terminowość....

"100 pozdrowień na 100-lecie niepodległości"

08 listopad 2018

Uczniowie klas piątych, szóstych oraz siódmych brali udział w wymianie pocztówkowej "100 pozdrowień na 100-lecie niepodległości". Akcja polegała na napisaniu wiadomości i wysłaniu pocztówki do kolegi lub koleżanki z polskiej...

Spacer klas 3 po Warszawskich Powązkach

07 listopad 2018

Dziś lekcję historii, patriotyzmu i zadumy, nad tymi, co odeszli, odrobili trzecioklasiści. Spacerując po Starych Powązkach i Powązkach Wojskowych, odkrywaliśmy różne karty z historii Polski i historii osób tam pochowanych....

Uroczystość Ślubowania klas pierwszych

05 listopad 2018

30.10.18r. przeżywaliśmy Uroczystość Ślubowania klas pierwszych. Pierwszaki wraz ze swoimi opiekunami z klas trzecich przygotowali krótkie przedstawienie, Po części oficjalnej odbyła się ta mniej oficjalna w klasach przy smakołykach przygotowanych przez...

Chwila zadumy,wspomnienia

31 październik 2018

Dzisiaj, przedstawiciele samorządu naszej szkoły podstawowej złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobie Mariana Rejewskiego, jednego z naszych patronów. Wojskowe Powązki to ważne miejsce. Dziękujemy Dzieciom z klas piatych oraz...

Wystrój klasy związany z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

30 październik 2018

W związku z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w konkursie na wystrój klasy związany z tym świętem. KRYTERIA: 1.Klasa udekorowana jest w dniach...

Współpraca z Fundacją Wszystkich Świętych

30 październik 2018

Szanowni Państwo, w ramach Szkolnego koła wolontariatu nawiązaliśmy współpracę z Fundacją Wszystkich Świętych. W związku z tym w dniach 23.10 - 31.10.2018 wolontariusze będą sprzedawali znicze i cegiełki. Zysk ze...