Używamy plików Cookies dla zapewnienia poprawnego działania strony. Zgodnie z prawem, musimy zapytać cię o zgodę. Proszę, zaakceptuj pliki Cookies i pozwól tej stronie działać poprawnie.
Korzystając z naszej strony akceptujesz zasady Polityki Prywatności.
Start
Społeczna Szkoła Podstawowa nr 2 STO
im. Polskich Matematyków Zwycięzców Enigmy 
banner google opinia

Już wkrótce kolejna ważna część projektu Erasmus+. 18 maja przywitamy gości z aż 4 krajów! Nasi uczniowie przyjmą ich w swoich domach - a niektórych z nich możecie zobaczyć w filmie, który przygotowali z okazji przyjazdu uczniów z zagranicy. Nasi goście zostaną u nas przez tydzień - na pewno będziemy relacjonować wydarzenia na Facebooku i Instagramie! Tymczasem zapraszamy do przeczytania rozmowy z koordynatorkami projektu Erasmus+ w szkole - Panią Anielą Kaufman i Panią Małgorzatą Witkowską. Przeczytajcie, jak wygląda organizacja projektu i dlaczego warto wziąć w nim udział!

Jaka jest rola nauczycieli w projekcie Erasmus+?

Nauczyciele napisali cały projekt: plan pracy na dwa lata, organizację każdej z wizyt, cele projektu, zadania stojące przed uczniami i nauczycielami, którzy biorą udział w całym przedsięwzięciu, każdą wizytę szczegółowo planują zgodnie z wcześniejszymi założeniami projektu i wnioskiem, który został zaakceptowany przez agencję narodową.

Uczestniczą razem z uczniami w całym programie i w szkole, i popołudniami, organizują także program pobytu dla nauczycieli z krajów partnerskich i towarzyszą im w trakcie pobytu. Wymieniają się doświadczeniami z nauczania w szkole w każdym z krajów. Organizują rodziny goszczące i odpowiadają za komunikację przed i w trakcie wizyty projektowej (dopasowanie uczniów przyjeżdżających do odpowiednich rodzin, interwencja w razie potrzeby i trudnych sytuacji itd.).

Nauczyciele są odpowiedzialni za dokumentację projektu na bieżąco i za raporty końcowe od czego zależy ostateczne rozliczenie projektu oraz bieżącą księgowość projektu. Kontaktują się z agencją narodową i uczestniczą w obowiązkowych szkoleniach oraz spotkaniach informacyjnych.

Jakie wyzwania stały przed Paniami przy organizacji Erasmusa w szkole?

Do wyzwań należało:

  • znalezienie odpowiedniej ilości rodzin goszczących
  • zaplanowanie wizyty tak, żeby program był zgodny z celami projektu a jednocześnie zrównoważony pod względem zajęć projektowych a czasem wolnym dla uczniów i atrakcyjny dla uczestników
  • organizacja pracy całej szkoły włącznie z salami, obiadami, dyżurami nauczycieli, świetlicą
  • odpowiednie rozdysponowanie zaplanowanym budżetem
  • komunikacja z nauczycielami i pracownikami szkoły w sprawach dotyczących tego wydarzenia

Nie pojawiły się jednak żadne większe trudności. Jesteśmy gotowi na przyjęcie uczniów już w przyszłym tygodniu. 😊

erasmus2

Co według Pań uczniowie zyskują z przyjmowania gości z zagranicy?

Uczniowie goszczący przyjezdnych zyskują na tym doświadczenie kulturowe, często przyjaciół w innych krajach. Zwiększa się ich świadomość językowa. Erasmus+ to też doskonała okazja, aby wyjechać do innego kraju i poznać jego kulturę, ale także lepiej poznać własne dziedzictwo kulturowe. W uczniach kształtuje się świadomość bycia Europejczykiem.

Czego życzą Panie przyjezdnym na zbliżający się tydzień w Polsce?

Życzymy przede wszystkim nawiązania nowych przyjaźni i dobrej zabawy z rówieśnikami i nowymi przyjaciółmi z innych krajów, nauczenia się nowych rzeczy i poszerzenia horyzontów oraz zaangażowania i otwartości na nowe doświadczenia. Oby wizyta w Polsce była miłym i niezapomnianym przeżyciem dla naszych gości. 😊 

erasmus3

Aktualności

Projekt Deutsch Plus

19 wrzesień 2019

W tym roku szkolnym szkoła nasza ma zaszczyt brać udział w projekcie "Deutsch Plus" przeprowadzanego przez Goethe-Institut w Warszawie.Celem projektu jest zainteresowanie uczniów i nauczycieli językiem niemieckim i kulturą Niemiec,...

Szkoła na medal

18 wrzesień 2019

Wielki sukces Szkoły! Tak jak obiecaliśmy, ten rok będzie obfitował w niespodzianki i nowości! A będzie to możliwe, bo… Nasza szkoła rozpoczyna realizację projektu „Szkoła na medal” w ramach Regionalnego...

Rajd rowerowy na 30-lecie

18 wrzesień 2019

W jubileuszowym roku 30-lecia istnienia Społecznej Szkoły Podstawowej Nr 2 STO przewidujemy szereg imprez okolicznościowych. Pierwszą z nich będzie rajd rowerowy "30 kilometrów na 30-lecie". Odbędzie się on sobotę 28...

Szkolenie w fundacji Girls Code Fun

16 wrzesień 2019

Świat się zmienia, pędzi do przodu, programowanie na dobre weszło do szkół... Chcąc sprostać temu wyzwaniu staram się regularnie podwyższać swoje kompetencje. W wakacje uczestniczyłam w projekcie ITak uczę!, który...

Absolwenci szkoły podstawowej - wyniki rekrutacji do liceów

10 wrzesień 2019

Ostatnio pubklikowaliśmy wyniki rekrutacji naszych absolwentów gimnazjum, teraz przyszedł czas na absolwentów szkoły podstawowej. Bardzo cieszą nas i napawają dumą szkoły, do których się dostaliście! Życzymy Wam, aby licea, do...

Uroczystość upamiętnienia Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego

09 wrzesień 2019

W piątek 6 września w Krakowie odbyła się uroczystość upamiętnienia polskich matematyków i kryptologów, patronów naszej szkoły. Uroczystość upamiętnienia Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego odbyła się w Panteonie...

Nasze wyniki FCE

06 wrzesień 2019

Sukcesów z zeszłego roku nie ma końca! Prezentujemy nasze średnie wyniki z FCE oraz ich porównanie z wynikami z Polski i ze świata. Pierwsze dwa wykresy pokazują średnie wyniki z...

Absolwenci gimnazjum - wyniki rekrutacji do liceów

04 wrzesień 2019

Z wielką dumą i radością prezentujemy wyniki rekrutacji naszych absolwentów gimnazjum. Doszły nas słuchy, że dostaliście się tam, gdzie chcieliście, co niezmiernie nas cieszy. Bardzo dziękujemy Wam za współpracę przez...

Wywiad: Sebastian Wojtysiak

03 wrzesień 2019

Kolejny wywiad z nauczycielem z bloku przyrodniczego przed nami! Tym razem poznacie nauczyciela chemii i fizyki: Sebastiana Wojtysiaka. To prawdziwy pasjonat: zarówno nauczania, jak i przedmiotów ścisłych. Możecie się o...

Dla Eli

26 sierpień 2019

Jeszcze trzeba pomalować kilka kartek, znaleźć odcień najpiękniejszej strony świata i z kontekstu wyjąć słowa śmiechu warte i ułożyć z nich zupełnie nowy plakat.   Na sztalugach poukładać wierszy parę,...

Wywiad: Magdalena Paluch

25 sierpień 2019

Zapraszamy do wywiadu z kolejną fantastyczną nauczycielką z bloku przyrodniczego, Panią Magdaleną Paluch, która uczy przyrody i geografii. Dlaczego zostałaś nauczycielką? Co jest według Ciebie najlepsze w tym zawodzie? Już...

Wywiad: Krystyna Lewandowska

02 sierpień 2019

Mamy przyjemność ogłosić, że rozpoczynamy nowy cykl artykułów, dzięki którym poznacie naszą kadrę jeszcze bliżej! Zaczynamy od bloku przyrodniczego - zapraszamy do przeczytania wywiadu z Panią Krystyną Lewandowską, nauczycielką przyrody...

O działaniach psychologa szkolnego. Część 2.

22 lipiec 2019

Promowanie postaw pro-społecznych (w kontekście sztandarowych wartości Szkolnego Programu Wychowawczego: uspołecznienie, odpowiedzialność i dzielność) Na stałe w naszym Szkolnym Kalendarzu Działań psychologiczno-pedagogicznych gości Tydzień Postaw Pro-społecznych. Zwykle organizowany jest w...

Super Koderzy - będziemy programować

16 lipiec 2019

Nasza szkoła od września dołączy do Super Koderów! #SuperKoderzy to program edukacyjny Fundacji Orange. Jest przeznaczony dla uczniów klas 4-8, będzie realizowany na dodatkowych zajęciach informatycznych. W czasie cyklu zajęć...

O działaniach psychologa szkolnego. Część 1.

15 lipiec 2019

Społeczna Szkoła Podstawowa nr 2 STO dba o to, aby dzieci i rodzice mieli pełne wsparcie pedagogów i psychologów. Dlatego między innymi wychowawcami są samodzielni pedagodzy, a nie nauczyciele przedmiotowi....

Historia Gimnazjum nr 333

05 lipiec 2019

20 lat temu otwieraliśmy gimnazjum – dziś je zamykamy. Z tej okazji chcielibyśmy powspominać najpiękniejsze chwile razem z Wami – absolwentami naszego gimnazjum, a także nauczycielami, którzy prowadzili naszych uczniów...