Używamy plików Cookies dla zapewnienia poprawnego działania strony. Zgodnie z prawem, musimy zapytać cię o zgodę. Proszę, zaakceptuj pliki Cookies i pozwól tej stronie działać poprawnie.
Korzystając z naszej strony akceptujesz zasady Polityki Prywatności.
Języki obce
Społeczna Szkoła Podstawowa nr 2 STO
im. Polskich Matematyków Zwycięzców EnigmyW dniach 10-16 lutego odbyło się pierwsze spotkanie międzynarodowe w ramach projektu Erasmus+, w którym wzięli udział uczniowie i nauczyciele. Odwiedziliśmy szkołę partnerską z Włoch, której pełna nazwa brzmi Liceo Statale Quinto Orazio Flacco. Już na lotnisku spotkało nas bardzo serdeczne przywitanie, uczniowie włoscy przygotowali piękne plakaty powitalne. Doświadczyliśmy ogromnej gościnności naszych włoskich gospodarzy w trakcie całego pobytu.

Tematem projektu jest europejskie dziedzictwo kulturowe, zatem program zawierał dużo zwiedzania ważnych historycznie i kulturowo miejsc. Obejrzeliśmy m.in. wydobyte spod wielu metrów zastygłej lawy rzymskie miasto Herkulanum, ciekawe muzea w Neapolu, willę znanego rodu włoskiego. Co ciekawe przewodnikami w niektórych miejscach byli sami uczniowie, którzy w prosty i interesujący sposób opowiadali o historii i znaczeniu zwiedzanych miejsc. Wynikało to z metody pracy w szkole włoskiej, która polega na ścisłej współpracy z instytucjami kultury i tworzeniu przez uczniów planu wycieczek dla zwiedzających.

Mieliśmy tez okazję obejrzeć niezwykły spektakl bez słów, w którym grupa aktorów pozując pokazywała nam żywe kopie obrazów Caravaggio, podczas gdy w tle słychać było przepiękną muzykę. Te obrazy przypomniały nam korzenie naszej europejskiej kultury, a cały spektakl dostarczył niezapomnianych doznań artystycznych.

Nasi uczniowie w dowcipny i ciekawy sposób przedstawili natomiast podczas pracy w szkole ciekawe miejsca z listy UNESCO do odwiedzenia w Polsce. Ich filmiki zostały przyjęte przez innych uczniów z wielkim entuzjazmem. Przedstawiciele klas ósmych godnie reprezentowali naszą szkołę oraz nasz kraj. Świetnie poradzili sobie z wystąpieniami publicznymi w języku angielskim.

Kolejne spotkanie u nas w szkole w maju, a my już teraz przygotowujemy się i nie możemy się doczekać przyjazdu naszych nowych przyjaciół.