Używamy plików Cookies dla zapewnienia poprawnego działania strony. Zgodnie z prawem, musimy zapytać cię o zgodę. Proszę, zaakceptuj pliki Cookies i pozwól tej stronie działać poprawnie.
Korzystając z naszej strony akceptujesz zasady Polityki Prywatności.

W piątek 6 września w Krakowie odbyła się uroczystość upamiętnienia polskich matematyków i kryptologów, patronów naszej szkoły.

Uroczystość upamiętnienia Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego odbyła się w Panteonie Narodowym w kościele św. św. Piotra i Pawła w Krakowie. W przygotowanym sarkofagu została złożona ziemia z miejsc związanych ze śmiercią tych wybitnych Polaków.

Jerzy Różycki zginął na morzu, jego ciało nigdy nie zostało odnalezione. Ponieważ katastrofa morska wydarzyła się na Balearach, do urny złożono garść ziemi z hiszpańskiej wyspy Minorka (hiszp. Menorca), w pobliżu której rozbił się statek.

W przypadku Henryka Zyglaskiego, który po II wojnie światowej mieszkał w Wielkiej Brytanii, złożenie urny w Panteonie Narodowym to symboliczny powrót do kraju. Trzeci z matematyków, Marian Rejewski, jest pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

W uroczystości uczestniczyli dobrze nam znani członkowie rodzin matematyków: pani Janina Sylwestrzak, córka Mariana Rejewskiego, pani Maria Bryschak, siostrzenica Henryka Zygalskiego, z mężem Gerhardem i pan Jan Różycki, syn Jerzego Różyckiego. Spotkanie z nimi zawsze jest emocjonujące, jednocześnie ma się nieodparte wrażenie, że po raz kolejny widzimy starych, dobrych, serdecznych znajomych.

Wśród zgromadzonych nie zabrakło oczywiście dr Marka Grajka, również dobrze nam znanego pasjonata Enigmy, autora książek, filmów dokumentalnych, wykładów.

Uroczystość uświetnił sir Dermont Turing, bratanek Alana Turinga, który przyjechał z, przetłumaczoną na język polski, swoją ostatnią książką „XYZ prawdziwa historia złamania szyfru Enigmy”. Dla naszej szkolnej biblioteki uzyskaliśmy egzemplarz książki z osobistą dedykacją autora.

Szkołę naszą reprezentował poczet sztandarowy w składzie trojga uczniów z klasy 8a: Wiktorii Dąbskiej, Emilii Mężykowskiej oraz Ignacego Dereckiego. Uczniom towarzyszyła p. Maria Kaznowska.

Była to wspaniała uroczystość, jesteśmy dumni, że mogliśmy w niej uczestniczyć.

 

Zapraszamy do obejrzenia relacji z wydarzenia w postaci naszych zdjęć oraz dwóch materialów z mediów:

Artykul Dzieje.pl

Materiał wideo w TVP3

mae

mae2

mae3

mae4

mae5

mae6

mae7

mae8

mae9

mae10

mae11

mae12

mae14

mae15

mae16