Używamy plików Cookies dla zapewnienia poprawnego działania strony. Zgodnie z prawem, musimy zapytać cię o zgodę. Proszę, zaakceptuj pliki Cookies i pozwól tej stronie działać poprawnie.
Korzystając z naszej strony akceptujesz zasady Polityki Prywatności.
Aktualności
Społeczna Szkoła Podstawowa nr 2 STO
im. Polskich Matematyków Zwycięzców Enigmy5.12 obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariatu.

77289836 2367448276918935 4554187388565323776 nSzkolne Koło Wolontariatu od lat współpracuje z Zakładem Opiekuńczo – Leczniczym im. Sue Ryder przy ul. Mehoffera. Z tej okazji w naszej szkole przy gablocie ze sztandarem szkoły pojawiła się wystawa dotycząca Sue Ryder. W latach 70. Sue Ryder wybudowała na terenie ZOL przy ul. Mehoffera dwa pawilony, które funkcjonują do dzisiaj.

„Największe wrażenie robi na mnie w Polsce niezwykłe poświęcenie i umiejętność z jaką Polacy odbudowali swe zniszczone miasta, miasteczka i wsie”.
Sue Ryder

Od czasu wojny Sue Ryder – brytyjska działaczka charytatywna, podziwiała Polaków, po wojnie praca dla Polski miała dla niej ogromne znaczenie. Za pozyskane w Anglii pieniądze, ciągle przypominając Anglikom o ich zobowiązaniach wobec dawnego sojusznika, wybudowała i zaopatrzyła w Polsce 30 domów, tzw. Domów Sue Ryder, 5 szpitalnych oddziałów onkologicznych oraz 3 hospicja.
Nie mogąc ich prowadzić w okresie PRL w ramach własnej Fundacji, wybudowane obiekty przekazywała polskim organizatorom. Do Polski, osobiście kierując słynną ciężarówką Joshua, przywoziła też dary – ubrania, lekarstwa i żywność.
O Polakach mówiła „My, Polacy” a Polskę traktowała jak własną ojczyznę. Była wielką przyjaciółką Polski i Polaków.
Kiedy w 1978 roku królowa angielska Elżbieta II za zasługi dla kraju i pracę charytatywną nadała Sue Ryder tytuł szlachecki para Anglii – ta na siedzibę nadanego tytułu obrała Warszawę i odtąd nosiła zaszczytny tytuł Lady of Warsaw, Baronowej Warszawy.

W trakcie wystawy uczniowie klas 4-8 na lekcjach religii będą oglądali film udostępniony nam przez Muzeum Sue Ryder dotyczący jej życia i działalności charytatywnej.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy.

Opiekun szkolnego koła wolontariatu
Monika Kolańska