Używamy plików Cookies dla zapewnienia poprawnego działania strony. Zgodnie z prawem, musimy zapytać cię o zgodę. Proszę, zaakceptuj pliki Cookies i pozwól tej stronie działać poprawnie.
Korzystając z naszej strony akceptujesz zasady Polityki Prywatności.
Aktualności
Społeczna Szkoła Podstawowa nr 2 STO
im. Polskich Matematyków Zwycięzców Enigmy
Społeczne Gimnazjum nr 333 STO
im. Polskich Matematyków Zwycięzców Enigmy


25 września nasza szkoła rozpoczęła zmagania z internetową grą kryptologiczną. Zadania na poziomie podstawowym trwały do 13 października. Teraz trwa już poziom zaawansowany, który rozpoczął się 16 października i potrwa do 3 listopada, a następnie poziom Enigma (w którym prezentowane będą w praktyce polskie metody łamania Enigmy) zacznie się on 6 listopada i zmagania trwać będą do 24 listopada. Gra opiera się na krótkich, przystępnych wykładach dotyczących poszczególnych zagadnień kryptologicznych. Zadaniem gracza jest rozwikłanie zagadek, które pojawiają się zarówno w treści wykładów, jak i po ich przyswojeniu. Wystarczy dobrze przyjrzeć się wykładom, a rozwiązanie staje się czystą przyjemnością gry umysłu. Zagadki ukazują się w kolejne poniedziałki i piątki. Na każdym poziomie zwycięży zespół, który jako pierwszy rozwiąże zagadki po ukazaniu się ostatniego wykładu danego poziomu. Będzie to drużyna, która najszybciej ułoży rotory w swoim panelu gracza w napis ENIGMA, wykorzystując przy tym jak najmniej podpowiedzi. . Każdy uczestnik z panelu musi wykonać swoje zadanie, aby grupa mogła przejść do dalszej gry. Zadania te są o coraz wyższym poziomie trudności, a pokonanie każdego z nich daje ogromną satysfakcję. Wczuwając się w szyfranta, łamiąc kody choć odrobinę możemy zbliżyć się do naszych wspaniałych patronów: H. Zygalskiego, M. Rajewskiego i J. Różyckiego.


„Gra rozwija umiejętności matematyczne i logistyczne. Grając w nią można poćwiczyć do różnych konkursów. Bardzo fajnie pracuje się nam łamiąc szyfry i dużo dowiedzieliśmy się o patronach naszej szkoły.” (Marta S., Michalina N.)

 

Nasze zespoły to:
Klasa 5a: Marta Sobiecka, Amelia Tarczyńska, Karolina Koczy oraz Michalina Nizio, Nadia Ścisłowska, Maria Wójtowicz;
Klasa 5b: Krzysztof Bielecki, Michał Śwituła, Patryk Cieślak oraz Szymon Okrojek, Krzysztof Pachocki, Antoni Wyczółkowski;
Klasa 5d: Hanna Jastrzębska, Zuzanna Rosińska, Hanna Hamerska, oraz Kacper Karolak, Hubert Skulimowski, Igor Reszka.
Klasa 6a: Jarosław Sańko, Jakub Gromadzki, Oliwia Pyra oraz Malania Prządka, Agnieszka Poradzińska, Malania Chojnacka i Natalia Maciąg, Hanna Machnik, Emilia Mężykowska, a także Mikołaj Rembisz, Jan Kaszycki, Jakub Jukiel
Klasa 6b: Jakub Tatarski, Adam Wasilewski, Mateusz Koprowski, oraz Dominik Kmieć, Olaf Wysocki, Staś Kindracki;
Klasa 7a: Maria Nizio, Jan Żurek, Wojtek Jaczyński, oraz Kasia Krzewska, Oliwia Chacińska, Dominika Jeziak.

Agnieszka Czaplicka