Używamy plików Cookies dla zapewnienia poprawnego działania strony. Zgodnie z prawem, musimy zapytać cię o zgodę. Proszę, zaakceptuj pliki Cookies i pozwól tej stronie działać poprawnie.
Korzystając z naszej strony akceptujesz zasady Polityki Prywatności.
Aktualności
Społeczna Szkoła Podstawowa nr 2 STO
im. Polskich Matematyków Zwycięzców Enigmy
Społeczne Gimnazjum nr 333 STO
im. Polskich Matematyków Zwycięzców Enigmy

20 listopada w Poznaniu odbyła się konferencja podsumowująca projekt „Śladami pogromców Enigmy”.

W spotkaniu, organizowanym przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego, wzięło udział zarówno wielu przedstawicieli świata nauki, jak i świata polityki. Gospodarzem spotkania był Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego. Ministerstwo Spraw Zagranicznych, które finansuje projekt, reprezentował Sekretarza Stanu Jan Dziedziczak.

Konferencja została podzielona na dwie części. Podczas pierwszej sesji, która miała charakter historyczno-społeczny, poszukiwaliśmy wraz z ekspertami dr Markiem Grajkiem i Klausem Schmehem odpowiedzi na pytanie: Jak osiągnięcia kryptologów sprzed 85 lat determinują naszą teraźniejszość?

W drugiej, wspólnie z prof. Wojciechem Guzickim, Szymonem Dąbrowskim i twórcami Crypto Musem z  Holandii zastanawialiśmy się: Czy nauka o kryptologii może stanowić stały element zajęć szkolnych, z podaniem przykładów projektów edukacyjnych? Moderatorem tej części konferencji była wicedyrektor naszych szkół Agnieszka Piskorska.

Podczas konferencji została także podpisana Deklaracja o współpracy samorządów i instytucji uczestniczących w projekcie. W deklaracji uczestnicy projektu zobowiązani się do współpracy i propagowania wiedzy o dokonaniach polskich kryptologów. Współpracę zadeklarowały: Miasto Bydgoszcz, Miasto Cieszyn, Miasto i Gmina Pobiedziska, Miasto Poznań, Miasto Sosnowiec, Powiat Szamotulski, Miasto i Gmina Szamotuły, Powiat Wyszkowski, Gmina Wyszków oraz Samodzielne Koło Terenowe nr 5 Społecznego Towarzystwa Oświatowego – reprezentowane przez dyrektor ZSS SKT nr 5 Annę Strubińska.

Zapraszamy do zapoznania się  z relacją z uroczystości: