Używamy plików Cookies dla zapewnienia poprawnego działania strony. Zgodnie z prawem, musimy zapytać cię o zgodę. Proszę, zaakceptuj pliki Cookies i pozwól tej stronie działać poprawnie.
Korzystając z naszej strony akceptujesz zasady Polityki Prywatności.
Aktualności
Społeczna Szkoła Podstawowa nr 2 STO
im. Polskich Matematyków Zwycięzców Enigmy

Społeczne Gimnazjum nr 333 STO
im. Polskich Matematyków Zwycięzców Enigmy

  

 

 

„Jesteśmy szlachetni jak hel i aktywni jak sód!”

Przy ulicy Dziatwy 6 w Społecznej Szkole Podstawowej nr 2 STO dzieje się wiele. Tytułowe hasło zwraca uwagę na wyjątkowość naszej szkoły. Wiemy i wspólnie doświadczamy, co to: ocenianie kształtujące, neurodydaktyka, jigsaw, burza mózgów, odwrócona klasa, grywalizacja, webquesty, edukacja outdoorowa, Kahoot, czy QRKody.

Let’s speak English! (i nie tylko)

Nasi uczniowie od zerówki uczą się języka angielskiego, od klasy czwartej wybierają drugi język: hiszpański, niemiecki lub francuski. Pracują nie tylko z nauczycielami, ale także z wolontariuszami z różnych krajów, obecnie z Nowej Zelandii i Argentyny. Dzieci biorą udział w międzynarodowym projekcie  Erasmus+, w ramach którego odbyło się wiele wyjazdów m.in. do Włoch, Szwecji, Hiszpanii i Niemiec. Gościła u nas młodzież z różnych krajów, a celem spotkań była rozmowa o ważnych problemach współczesności, np. ochronie środowiska, zdrowym i aktywnym stylu życia.

Nasza szkoła ma status Cambridge Preparation Centre przy centrum egzaminacyjnym Lang. Wynika to z faktu, że co roku duża grupa uczniów przystępuje do egzaminów Cambridge (od poziomu A1 do B2) i z sukcesem je zdaje.
„W ramach działającego w szkole koła języka niemieckiego dla uczniów klas IV-VII byliśmy w Ambasadzie Niemiec, odwiedziliśmy Instytut Goethego, Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży. Uczestniczyliśmy także w tygodniu filmu niemieckiego w kinie Muranów i w Warszawskim Festiwalu Filmowym” – mówi nauczyciel języka niemieckiego. Na terenie szkoły zorganizował już dla uczniów wieczorek filmowy w wersji niemieckojęzycznej, planuje kolejne atrakcje.

Doświadczyć, by zrozumieć

Na zajęciach pozalekcyjnych Koła Młodego Badacza dla klas III - V dzieci pod okiem nauczyciela przeprowadzają doświadczenia przyrodnicze w bardzo dobrze wyposażonej pracowni chemicznej lub w plenerze – w sąsiadującym ze szkołą parku Henrykowskim. Już nasi najmłodsi uczniowie zarażają się pasją zgłębiania tajemnic natury.

Od 10 lat co roku gromadzimy u siebie młodych adeptów nauk przyrodniczych klas IV – VI z całej Białołęki, którzy dzielą się swoimi pomysłami na najciekawsze eksperymenty. Odbywa się to podczas corocznego dzielnicowego konkursu „Doświadczenia”. 

 

Moc zbioru

Wzorem naszych patronów Polskich Matematyków Zwycięzców Enigmy matematyki (ale nie tylko!) uczymy w dużej mierze metodą pracy zespołowej, co zaprocentowało dziewiątym miejscem w województwie mazowieckim w egzaminie gimnazjalnym z matematyki w roku szkolnym 2016/2017 .

Od wielu lat nasza szkoła zaprasza młodych matematyków z całego kraju na zespołowe rozwiązywanie zadań podczas Igrzysk Matematycznych, a od tego roku Drużynowych Igrzysk Matematycznych Niepublicznych Szkół Podstawowych.

 

Debatujemy, piszemy, tworzymy

Kreatywność uczniów rozwijają koła prowadzone przez nauczycieli przedmiotów humanistycznych: Klub Literacki (grupa chętnych uczniów planuje, pisze i redaguje wybrany utwór literacki), Kółko Scrabblowe (współpracujemy z ogólnopolskim projektem Scrabble w Szkole; rozwiązujemy zadania przesyłane przez organizatora, gramy w scrabble), Koło Historyczne (nie tylko przygotowuje uczniów do konkursów, można zobaczyć ich w parku, kiedy inscenizują wydarzenia historyczne), Koło Plastyczne (udowadnia, że każde dziecko może odnaleźć w sobie artystę).

Na lekcjach przedmiotów humanistycznych stajemy się w detektywami tropiącymi mafię części mowy, wydostajemy się z escape roomów, wcielamy się w bohaterów literackich, gramy w dydaktyczne gry planszowe, a nawet sami takie tworzymy, wspólnie przygotowujemy przedstawienia angażujące każdego ucznia – u nas każdy może być aktorem, dobrze się bawiąc i ucząc jednocześnie.

To w naszej szkole od ośmiu lat odbywa się dzielnicowy etap wojewódzkiego konkursu „Ortografia na medal”, który organizowany jest przez Warszawskie Stowarzyszenie Nauczycieli Polonistów we współpracy z Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.

 

„Klasy nie są duże, kiedy jest jakiś problem, można od razu się nim zająć, a uczniowie mogą być pewni, że nie zostaną zignorowani. Jest to bezpieczne środowisko” – uczennica klasy III gimnazjum.