Używamy plików Cookies dla zapewnienia poprawnego działania strony. Zgodnie z prawem, musimy zapytać cię o zgodę. Proszę, zaakceptuj pliki Cookies i pozwól tej stronie działać poprawnie.
Korzystając z naszej strony akceptujesz zasady Polityki Prywatności.
Konferencje
Społeczna Szkoła Podstawowa nr 2 STO
im. Polskich Matematyków Zwycięzców Enigmy 
 

Do trzech razy sztuka i co dalej…

Pod takim hasłem 1 kwietnia br. odbyła się 3. Otwarta Konferencja Pedagogiczna zorganizowana przez środowisko Zespołu Szkół Społecznych SKT nr 5 im. Polskich Matematyków Zwycięzców Enigmy w Warszawie. Spotkanie już tradycyjnie zorganizowane było w sali konferencyjnej ratusza Warszawa Białołęka przy ul. Modlińskiej.

Tytuł konferencji nieco przewrotnie nawiązywał do sformułowanej przez Alberta Einsteina definicji, w myśl której: „szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać odmiennych rezultatów”. Czy nasze, myśląc o nas dorosłych, działania wychowawcze, niejednokrotnie powtarzane, nieraz schematyczne, być może schematyczne przynoszą oczekiwane rezultaty? Czy skutek tych działań jest zgodny z założonym efektem? A może sfrustrowani brakiem sukcesów wychowawczych stwierdzamy, że nic się więcej nie da zrobić? Może próbujemy wciąż od nowa, zaklinając rzeczywistość, by nieskuteczna do tej pory metoda, wreszcie zadziałała. A my osiągniemy cel. Nasze dziecko/wychowanek/uczeń zacznie się uczyć, sprzątać swój pokój, wypełniać swoje zobowiązania...

Co zrobić, gdy wszystko zawiodło? Zgodnie z radą Einsteina pozostaje zmienić metodę.

W trakcie konferencji zostały wygłoszone dwa wykłady. Pierwszy z nich nosił tytuł: Trzy wymiary sukcesu – czyli jak uczyć dziecko podejmowania dobrych decyzji. Jego autor to Marek Lecko; trener, doradca, coach z 20-letnim doświadczeniem menedżerskim. W trakcie wykładu poszukiwaliśmy odpowiedzi na pytania: w jakich sytuacjach - my jako dorośli – mamy pewność, że nasze decyzje są dobre? Czy można nauczyć tego nasze dzieci? Jakie elementy wiedzy o funkcjonowaniu naszego mózgu– najważniejszego ośrodka podejmowania decyzji – będą kluczowe dla określenia i realizacji drogi do sukcesu?

Podczas spotkania poszukiwaliśmy najbardziej optymalnej ścieżki dostępu do wewnętrznych zasobów podejmowania dobrych decyzji oraz tych skryptów życiowych, które mogą nas w tym wspierać.

Drugi wykład wygłosił Jacek Pyżalski. Doktor habilitowany nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki. Profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Mediator sądowy. Autor licznych publikacji. Trener w obszarze komunikowania i trudnych zachowań.

Wykład nosił tytuł: Czy da się zmotywować tych, którym się nie chce? I był refleksją dotyczącą motywacji. W trakcie spotkania prof. Jacek Pyżalski przywoływał wiele przykładów z codziennego życia szkoły. Podawał proste, ale nieznane i rzadko stosowane, pomysły, które można zastosować na lekcjach różnych przedmiotów i na różnych etapach nauczania.

W konferencji wzięło udział niemal 200 uczestników. Patronatem konferencji był Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli STO. Sali użyczył nam Ratusz Warszawy Białołęka.

 

 

 

  

ZAPROSZENIE
FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY