Używamy plików Cookies dla zapewnienia poprawnego działania strony. Zgodnie z prawem, musimy zapytać cię o zgodę. Proszę, zaakceptuj pliki Cookies i pozwól tej stronie działać poprawnie.
Korzystając z naszej strony akceptujesz zasady Polityki Prywatności.
Samorząd
Społeczna Szkoła Podstawowa nr 2 STO
im. Polskich Matematyków Zwycięzców Enigmy

Społeczne Gimnazjum nr 333 STO
im. Polskich Matematyków Zwycięzców Enigmy

 

 

W połowie listopada odbyły się ZADUSZKI POETYCKIE, które zostały przygotowane przez uczniów klasy I gimnazjum. Mottem spotkania były słowa poety:

Jest miejsce dokąd listy nie dochodzą, gdzie tylko myśli i modlitwy błądzą.

Tam idę, żeby w zadusznym skupieniu ulżyć modlitwą zmarłym w cierpieniu

Tyle jest jeszcze pytań nie zadanych i opowieści nie dopowiedzianych

W zimnym kamieniu śpią snem nieprzespanym i może tęsknią za słonecznym ranem?

Nie mogę odejść, nie zamieniając słowa w ciszy, o której mówią – że grobowa.

Nim wiatr ostatnie znicze pozagasza, powiem: dziękuję, proszę i przepraszam.

Jest miejsce dokąd listy nie dochodzą, „Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą.

 

                

Listopad kojarzy nam się ze świętem Wszystkich Świętych, z Dniem Zadusznym, z pamięcią o tych, którzy "poprzedzili nas do wieczności". Czy człowiek umierając odchodzi naprawdę? W głębi serca wierzymy, że nie. Pozostają po nim nasze wspomnienia. Umarli mimo wszystko żyją! My przecież pamiętamy o ich radościach i smutkach, kłopotach i sukcesach. Nie zapominamy myśli, słów, lęków     i miłości, które były udziałem naszych bliskich. Śmierć towarzyszy życiu. Nie wolno udawać, że tego tematu nie ma. Tylko wtedy, gdy uświadomimy sobie, że śmierć jest naturalną częścią naszego życia, będziemy mogli – póki jeszcze czas – okazać najbliższym trochę serca. Cieszmy się z życia i szanujmy je. Nie narażajmy siebie i innych na niebezpieczeństwa. Nie traćmy życia na sprawianie drugiemu człowiekowi przykrości. Pomagajmy bliźnim. Doceniajmy rodziców, przyjaciół i wszystkich pozostałych ludzi kroczących z nami krótką drogą życia. Starajmy się, aby i nas ktoś zachował w sercu. Warto wspomnieć, że do przedstawienia został przygotowany program spotkania, jak w teatrze. Z pewnością będzie on ciekawa pamiątką dla uczniów, nauczycieli i rodziców.

 

                      

 

 

Gimnazjum

bip logo pomn1 grad