Społeczne Towarzystwo Oświatowe

500 897 679

szkola@sto2.pl

ul. Dziatwy 6

03-109 Warszawa

7:45-15:45

Pon - pt

Społeczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Polskich Matematyków Zwycięzców Enigmy STO

500 897 679

szkola@sto2.pl

ul. Dziatwy 6

03-109 Warszawa

7:45-15:45

Pon - pt

Zbudowaliśmy Kałużator

W 2018 został ogłoszony konkurs “Nauka dla Ciebie” pod patronatem Centrum Nauki Kopernik oraz Ministerstwa Nauki. W pierwszym etapie zadanie polegało na przysłaniu konspektu z pomysłem na prototyp pomocy naukowej. Miała ona być stworzona wyłącznie przez grupę uczniów pod opieką dwóch nauczycieli. Zgłosili się wtedy uczniowie z 2 klasy gimnazjum: Grzegorz Koprowski, Stanisław Kryński, Paweł Poradziński i Magda Orłowska. Opiekę nad grupą sprawowali nauczyciel fizyki i chemii oraz tutor Pan Sebastian Wojtysiak oraz nauczycielka geografii i przyrody Pani Magda Paluch.

Konspekt na temat urządzenia do badania ruchu falowego przeszedł do drugiego etapu – zajęliśmy 4. miejsce na ponad 50 propozycji, z czego 10 przeszło do finału. Jako opiekunowie tych 10 grup zostaliśmy zaproszeni na warsztaty w drugiej połowie sierpnia. Był to tydzień zajęć z CNK i w ośrodku wypoczynkowym w Serodzku. Uczyliśmy się, jak prototypować i jak tworzyć pomoce naukowe, które mają obrazować takie czy inne doświadczenia i zjawiska. W ramach tego tygodnia mogliśmy skonsultować się z ludźmi z CNK, jakie rozwiązania konstrukcyjne zastosować, aby projekt wyglądał efektownie. Jednym z takich pomysłów było zainstalowanie diod, które pozwoliły wyświetlać fale na suficie – zastosowaliśmy to w naszym projekcie.

Potem we wrześniu grupa miała czas, żeby wykonać planowany prototyp i sfilmować cały proces oraz jego działanie. Trzeba było zdobyć materiały, powycinać, posklejać – nacisk był kładziony przede wszystkim na działanie uczniów. Sami kupowali materiały, brali za nie faktury i dawali sobie świetnie radę z tymi zadaniami. Udało się zbudować Kałużator, który powstał z płyt drewnianych, pleksi, plasteliny pożyczonej od zerówki. Na koniec budowy uczciliśmy finalizację projektu pizzą. Powstał też film z przedsięwzięcia:

Komisji spodobał się film i nasz prototyp, zostaliśmy laureatami konkursu, w związku z czym CNK przyznał nagrody finansowe dla szkoły i nauczycieli. Uczniowie wraz z Panią Magdą Paluch wzięli też udział w gali, która bardzo im się podobała. Nagrodą przewidzianą dla uczniów była wycieczka po Warszawie, w związku z czym Pani Dyrektor zaproponowała przeznaczenie nagrody finansowej dla szkoły na nagrodę dla uczniów, żeby docenić ich pracę i sukces. Przedyskutowaliśmy, co byśmy chcieli zrobić, a Magda Orłowska zaproponowała wycieczkę do Genewy, do CERN. To było udane kilka dni zwiedzania miasta, Alp, samego centrum. Okazało się, że Genewa słynie także z samochodów sportowych. Co najważniejsze, odwiedziliśmy sam CERN – jako tutor w Stowarzyszeniu Krajowy Fundusz na rzecz dzieci udało mi się też uzyskać kontakty do Polaków w Cernie, którzy z radością zgodzili się pooprowadzać nas po tych częściach, do których byli przeszkoleni, zobaczyliśmy na przykład jeden z zderzaczy ALICE. Było to wyjątkowe doświadczenie dla dzieciaków, którzy już jako nastolatki trafili w tak ważne dla współczesnej nauki miejsce.