W styczniu odbyło się
#CryptoParty, czyli warsztaty mające na celu przybliżyć uczniom klas 8 podstawy bezpiecznego i prywatnego korzystania z Internetu, a także podstaw kryptografii komputerowej. Spotkanie odbyło się pod hasłem: Podstawy cyberbezpieczeństwa. CryptoParty poprowadził Paweł Ngei – programista i aktywista pracujący na rzecz społeczeństwa cyfrowego.
Na spotkaniu pan Paweł przekonywał, że termin haker nie ma zabarwienia pejoratywnego, złoczyńców w sieci powinno się nazywać cyberprzestępcami. Poruszane zostały zagadnienia dotyczące prywatności i tego jak ją chronić w Internecie. Uczniowie poznali podstawy bezpieczeństwa takie jak tworzenie mocnych haseł czy korzystanie z wolnego oprogramowania chroniącego naszą prywatność w sieci. Dowiedzieli się, jakie zagrożenia związane są z używaniem konkretnych systemów operacyjnych, portali społecznościowych, kont e-mail czy komunikatorów.
Uczniowie byli zainteresowana przedstawianą tematyką, chętnie uczestniczyli w dyskusji i zadawali pytania. Myślę, że nasza młodzież uświadomiła sobie jak mało jesteśmy anonimowi w sieci, jak dużo informacji pozostawiamy po sobie w sieci i jak te informacje mogą zostać wykorzystane. Poznali też sposoby jak poczuć się bezpieczniej Online i Offline.
Strona fundacji, której celem jest działanie na rzecz wolności i ochrony praw człowieka w społeczeństwie nadzorowanym:
http://panoptykon.org/