Agata Jacaszek.
W naszej szkole pracowałam jako: kierownik świetlicy, którą przekształciłam w Opiekę Pedagogiczną, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, wychowawca klas V – VIII, tutor, a obecnie nauczyciel wspomagający i koordynator Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej „Dziatwa” oraz terapeuta Biofeedbeck.
Dlaczego zostałeś/aś nauczycielem/ką? Co jest według Ciebie najlepsze w tym zawodzie? Od kiedy pracujesz w naszej szkole?
Studia pedagogiczne wybrałam bardzo świadomie. Już od liceum lubiłam kontakt z drugim człowiekiem, organizowałam cykliczne warsztaty z psychologami i pedagogami dla uczniów klas młodszych, by mogli odnaleźć się w nowym środowisku szkolnym. Spotkałam wielu wspaniałych nauczycieli, pedagogów, wychowawców, od których uczyłam się zawodu, z niektórymi spotykam się do tej pory. Praca w szkole to ciągłe wyzwania, otwieranie się na nowe, dlatego nie poprzestałam tylko na pedagogice społecznej, a rozwijałam się w kierunkach: zarządzania oświatą, edukacji wczesnoszkolnej i reedukacji, socjoterapii, pedagogice opiekuńczo – wychowawczej i Biofeedbecku – pracy nad koncentracją. W moim zawodzie bardzo cenię sobie ruch, cały czas coś się dzieje, praca z młodym człowiekiem uczy mnie innego spojrzenia na otaczający świat. Dzięki pracy w naszej szkole mam możliwość pomagania Tym, co tej pomocy potrzebują, ale przede wszystkim mogę uczyć, jak tej pomocy udzielać. Dziś bardzo angażuję się w pomoc dla Ukrainy i już wiem, że niczego bym nie zrobiła, gdyby w pomoc nie była zaangażowana społeczność naszej szkoły. Szczególnie doceniam zaangażowanie uczniów Samorządu Uczniowskiego. Ze Społeczną Szkołą Podstawową nr 2 jestem związana już 20 lat.
Dlaczego uczysz akurat tego przedmiotu i jaki to jest przedmiot? Czy jesteś wychowawcą?
Miałam przyjemność być wychowawcą i bardzo dobrze wspominam ten czas. Mam nadzieję kiedyś wrócić do tej roli.
Jaki jest Twój sposób na dobre relacje z uczniami?
Moim sposobem na dobre relacje z uczniem są: otwartość, chęć zrozumienia, szukanie wspólnych zainteresowań, szczera rozmowa. Każdy uczeń jest dla mnie ważny i staram się mu to pokazać.
Pamiętasz swój pierwszy dzień jako nauczyciel/ka? Jak się zmieniłeś/aś od tego czasu?
Pierwsze dni w szkole przeżyłam już na studiach, przyjeżdżałam do szkoły na Mokotowie i uczestniczyłam w lekcjach prowadzonych przez moją koleżankę. Wiele się od niej nauczyłam, przede wszystkim tego, by nie bać się dzieci, by umieć zorganizować im czas. W pierwszych dniach pracy na Dziatwy organizowałam nie tylko zajęcia dla uczniów, po pracy malowałam ławki i dekorowałam salę. Tamten czas wspominam z wielkim sentymentem – byliśmy trochę innymi ludźmi. Pracowałam także w Domu Dziecka. Ciekawe, ale bardzo trudne zadanie. Dziś, po latach w zawodzie, kieruje mną już nie strach. a ciekawość drugiego człowieka.
Jakie są Twoje pasje? Kim jesteś poza tym, że jesteś świetnym/ą nauczycielem/ką?
Moją pasją jest drugi człowiek, jego kultura. Lubię podróże. Organizując zielone szkoły pragnę pokazać uczniom to, co piękne i ważne w danym regionie, chcę, by uczniowie spędzali cały czas na świeżym powietrzu, poznawali regionalną kuchnię, zachwycili się naszym krajem. Lubię pomagać drugiemu człowiekowi – organizuję już od 16 lat „Akcję Puławy”, a teraz pomagam Ukrainie – zostałam wolontariuszem Batalionu „Wolna Ukraina”. Każde powierzone mi zadanie staram się wykonać najlepiej jak potrafię: najpierw się go uczę, potem realizuję. I takiego podejścia staram się uczyć młodych ludzi.
Jak spędzasz wolny czas w trakcie roku szkolnego, a jak wakacje?
W ciągu roku szkolnego wiele czasu poświęcam zadaniom szkolnym, każdy rok jest inny. Zimą lubię narty, latem zwiedzanie ciekawych miejsc. Dumna jestem z wakacji, podczas których zwiedziłam Rumunię, zdobyłam szczyty na trasie Transfogarskiej i Transalpina. Podróże to nie tylko miejsca, ale i ludzie, ich kultura i zmaganie się z życiem codziennym oraz Ci, z którymi mogę podróżować.
Co uważasz za swój największy sukces?
Sukces mojego ucznia jest moim sukcesem, każde udane działanie na rzecz drugiego człowieka (Akcja Puławy, teraz Pomoc Ukrainie) jest sukcesem, kiedy mogę pomóc drugiemu człowiekowi. W 2016 roku otrzymałam nagrodę za Pracę Pedagogiczną na międzynarodowej konferencji Nauczycieli w Briańsku, co uważam za swój znaczący sukces.
O jakim ważnym wydarzeniu z życia szkoły chciałabyś opowiedzieć?
W szkole bardzo lubiłam kiermasze świąteczne, uwielbiam Dziatewki, wtedy wiem, że wszyscy jesteśmy razem. Lubię móc się spotkać z rodzicami, których w zabieganiu dawno nie widziałam, spotkać absolwentów, wspólnie przeżywać dany nam czas.
Jak wspominasz swoje szkolne lata?
Dzięki nim pracuję w szkole. Spotkałam na swojej drodze wielu wspaniałych ludzi i postanowiłam przekazać ich naukę innym