Agnieszka Wiechowska – Sionek – wykwalifikowany i doświadczony specjalista, posiada wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi, młodzieżą. Stale podnosi kwalifikacje, uczestnicząc w licznych szkoleniach. W tym roku zdobyła certyfikat TOMATIS DEVELOPPEMENT S.A. w Luksemburgu i została licencjonowanym terapeutą przetwarzania słuchowego Metodą Tomatisa Poziom II. Jest otwarta na nowe metody diagnostyczne i terapeutyczne. Praca z ludźmi jest jej pasją.
Dlaczego zostałaś nauczycielką? Co jest według Ciebie najlepsze w tym zawodzie?
Zostałam nauczycielką trochę przez przypadek. Zdałam egzamin do liceum, w którym akurat w tym samym roku utworzono profil pedagogiczno-psychologiczny. Wtedy to była duża nowość, a zainteresowanie psychologią było ogromne. Zajęcia z pedagogiki i psychologii, sprawiały wszystkim dużą radość. Przede wszystkim, były miłą odskocznią od innych przedmiotów, ponieważ pracowaliśmy zupełnie innymi i ciekawszymi dla ucznia metodami. Myślę, że te doświadczenia miały wpływ na moją decyzję oraz to, że zwyczajnie imponowali mi moi wykładowcy. Chciałam być taka, jak oni.
Obecnie jesteś wychowawcą?
Jestem wychowawcą i tutorem. Wcześniej pracowałam w zespole edukacji wczesnoszkolnej. Wieloletnie doświadczenie w pracy nauczyciela EW nie tylko ukształtowało mnie zawodowo, ale również zmieniło. Chciałam poznawać inne, ciekawe i nowe kierunki. Gdy pojawiła się perspektywa pracy ze starszymi uczniami w roli tutora, nie spodziewałam się, że ta metoda pracy jest tak rozwojowa oraz dająca wyjątkowe poczucie misji. Bycie tutorem sprawia mi wiele przyjemności, pozwala wejść w zupełnie inną relację z uczniem, który z czasem odkrywa, jak wiele wspólnego mamy w wielu obszarach.
Pamiętasz swój pierwszy dzień jako nauczycielka? Jak się zmieniłaś od tego czasu?
Pamiętam doskonale! To było olbrzymie przeżycie w bardzo pozytywnym znaczeniu. Trafiłam do bardzo małej szkoły, do drugiej klasy, która liczyła tylko siedmiu uczniów. Pamiętam imię każdego z nich, aurę tamtego dnia, nawet zapach kwiatów, które dostałam na powitanie. Byłam wtedy, jeszcze w trakcie studiów i nie miałam dużego doświadczenia, ale szybko nauczyłam się praktycznej strony zawodu. Od tamtej pory zmieniło się właściwie wszystko.
Jakie są Twoje pasje? Kim jesteś poza tym, że jesteś świetną nauczycielką?
Piszę opowiadania, interesuję się historią, bardzo lubię filmy dokumentalne i biograficzne. Lubię uczyć się nowych rzeczy, ostatnio próbuję sił w projektowaniu zieleni.
Jaki jest Twój sposób na dobre relacje z uczniami?
Po pierwsze uwaga, tolerancja, szacunek, a także stworzenie pewnej przestrzeni wolności.
Jak spędzasz wolny czas w trakcie roku szkolnego, a jak wakacje?
W trakcie roku szkolnego, wolny czas najchętniej spędzam z rodziną i przyjaciółmi. Wakacje, to czas ciągłych podróży, które obowiązkowo zaczynają lub kończą się w mojej ukochanej Ustce.
Co uważasz za swój największy sukces?
Sukcesy zawodowe dzielę zawsze z moimi uczniami, ponieważ to są również ich sukcesy. Osobistym sukcesem jest odczucie spełnienia, że podejmowane wysiłki i trud owocują dobrymi rezultatami. Obserwowanie jak moi mali uczniowie, kształtują się na dojrzałych, mądrych, dobrze radzących sobie w życiu młodych ludzi. Poczucie sukcesu wyzwalają też wysokie miejsca w konkursach, olimpiadach i wysokie wyniki w testach.